Отборите на Еспаньол и Барселона излизат в големия сблъсък на Каталуня, като срещата е част от 19-ия кръг на Ла Лига. “Папагалчетата” са домакините, а мачът е в събота (4 януари) от 22:00 часа.

“Блаугранас” получиха неочакван подарък от Реал Мадрид и посрещнаха Нова година с аванс на върха. Момчетата на Ернесто Валверде обаче по никакъв начин не убеждават с играта си, особено при гостувания. Тимът играе доста тромаво, много често получава лек гол в началото, а след това изпитва затруднения да отвърне на удара. “Бланкиблаус” се сдобиха с нов старши треньор – Абелардо Фернандес. Новият наставник ще дебютира именно срещу отбора, с който направи име като футболист през 90-те години. Гологлавият специалист има тежката задача да измъкне Еспаньол от дъното.

Барса традиционно играе много трудно в първия си мач за календарната година. Това е свързано и с по-дългата почивка на южноамериканците, сред които Лионел Меси и Луис Суарес. На “лос кулес” им предстои участие в турнира за Суперкупата на Испания идната седмица и не е ясно дали наставникът Ернесто Валверде няма да планира някои от футболистите му да са в най-добра форма именно в битката за трофея. Тимът от “Камп Ноу” играе с Атлетико Мадрид в четвъртък вечер в Саудитска Арабия.

Титулярният вратар на Барселона Марк-Андре тер Стеген пропуска градския сблъсък заради проблеми с коляното и на вратата ще застане Нето. Усман Дембеле и Артур вече доста време отсъстват и ще продължат възстановяването си. Карлес Аленя премина под наем в Бетис и опциите в халфовата линия намаляха. Абелардо Фернандес не може да използва наказания Естебан Гранеро. Хави Лопес и Дидак Вила навярно ще играят като централни защитници, а Давид Лопес ще бъде изтеглен в средата на терена.

“Лос кулес” нямат загуба срещу този съперник в 22 от последните 24 двубоя във всички турнири. “Лос перикитос” са допуснали поне две попадения в седем от последните си осем срещи в Ла Лига. Статистиката сочи, че Еспаньол е ужасен домакин в Примера през този сезон. Тимът няма победа у дома от началото на сезона в Ла Лига, като е регистрирал едва две точки. Барса е непобеден в шампионата в последните седем двубоя.

Барселона е фаворит в дербито според bwin. Коефициентът за успех на гостите е 1.45. Ако трите точки отидат за Еспаньол, успешният залог ще бъде увеличен по 6.75. Равенството е оценено на 4.75