След като пропусна през миналия уикенд да си гарантира оцеляването в Премиър лийг, Евертън има нов шанс да го направи в отложения двубоя с Кристъл Палас. Ако “карамелите” спечелят на “Гудисън Парк”, това ще означава, че вече ще са недостижими за Лийдс и тимът на Франк Лампард ще се е спасил преди последния кръг, когато има тежък двубой с Арсенал. Срещата между Евертън и Кристъл Палас е в четвъртък, 19 май, от 21:45 часа.

Евертън допусна драматична загуба с 2:3 в домакинството си на Брентфорд в миналия кръг и направи стъпка назад в битката за оцеляване. “Карамелите” играха голяма част от мача с човек по-малко, след като Джарад Брантуейт бе изгонен в 18-ата минута. Соломон Рондон пък получи червен картон четири минути, след като влезе в игра в 88-ата минута. Тимът на Франк Лампард на два пъти повеждаше. Доминик Калвърт-Люин откри в десетата минута, но резултатът бе изравнен след автогол на Шеймъс Коулман в 37-ата. Ричарлисон се разписа в самия край на първото полувреме от дузпа. Две попадения в рамките на две минути донесоха победата на Брентфорд. Йоан Уиса изравни в 64-тата минута, а секунди по-късно Рико Хенри вкара победния гол за гостите. Тъй като Лийдс и Бърнли също не успяха да спечелят през уикенда, това означава, че три точки срещу Палас ще осигурят мястото на Евертън в Премиър лийг и през следващия сезон.

Кристъл Палас направи 1:1 с Астън Вила в Бирмингам през уикенда. Оли Уоткинс изведе бирмингамци напред в резултата с гол в 69-ата минута. Нападателят отклони топката от границата на вратарското поле, поразявайки целта след центриране отляво на Люка Дин. В 81-вата минута Джефри Шлуп, появил се току-що на терена, изравни с удар почти от голлинията. Въпреки че не се бори за нищо, тимът на Патрик Виейра завърша сравнително силно сезона, като в момента е в серия от четири мача без загуба. Освен това “орлите” допуснаха само две поражения в последните си девет гостувания във Висшата лига.