Арсенал приема Евертън на “Емиратс” в двубой, в който “топчиите” ще се надяват едновременно да спечелят пред своите фенове и Норич да поднесе огромна изненада, побеждавайки Тотнъм на “Кероу Роуд”. Това е единственият шанс Арсенал да измести съперника си от Северен Лондон от четвъртото място и през следващия сезон да играе в Шампионската лига. След като Евертън победи драматично Кристъл Палас на “Гудинсън”, тимът на Франк Лампард вече си гарантира оцеляването, така че “карамелите” са спокойни и нямат непосредствена цел за последния кръг, който ще се изиграе в неделя, 22 май, от 18:00 часа.

Арсенал изглеждаше толкова близо до това да завърши на заветната четвърта позиция. Тимът на Микел Артета държеше всичко в свои ръце, но допусна две последователни загуби, които отклониха “топчиите” от пътя им. Първо Арсенал загуби дербито с Тотнъм и “шпорите” се доближиха само на точка. Големият провал обаче дойде в гостуването на Нюкасъл, където “артилеристите” отстъпиха с 0:2. Попаденията бяха дело на Бен Уайт, който си отбеляза автогол в 56-ата минута, и Бруно Гимараеш 85-ата минута. За “свраките” това бе последен домакински мач за сезона. С тази загуба Арсенал вече заема 5-ото място в класирането с 66 точки, а Тотнъм е на четвъртото с две повече. “Шпорите” имат голямо предимство и по отношение на головата разлика, което означава, че дори точка срещу вече изпадналия отбор на Норич ще класира Тотнъм в Шампионската лига.

Евертън ще играе в Премиър лийг и през следващия сезон. Въпреки че в хода на кампанията бяха съпътствани от много проблеми, “карамелите” показаха характер и запазиха мястото си в елита на английския футбол. Това стана факт след драматична победа с 3:2 над Кристъл Палас в четвъртък вечерта. Тимът на Франк Лампард губеше с 0:2 на почивката, но успя да направи обрат, който докара до делириум феновете на “Гудисън Парк” и част от тях нахлуха на терена след победния гол на Доминик Калвърт-Люин в 85-ата минута. Жан-Филип Матета (21′) и Джордан Аю (36′) шокираха привържениците на домакините, но те видяха любимците си преобразени през второто полувреме. Майкъл Кийн постави началото на обрата с попадение в 54-тата минута, а в последния четвърт час се разписаха Ричарлисон и Калвърт-Люин. По този начин Евертън събра 39 точки и кръг преди края може да е спокоен за оцеляването си, а последният изпадащ ще е един измежду Бърнли и Лийдс.