Националните отбори на Франция и Италия се изправят един срещу друг в четвъртфинален сблъсък от Европейското първенство тази година. Двата тима излизат на паркета в “Мерцедес-Бенц Арена” днес от 18:15 часа в първия двубой от програмата. След тях – от 21:30 часа, в спор за място във финалното каре сили ще премерят Словения и Полша.

Тимът на Франция стартира участието си на шампионата на Стария континент с поражение от домакина Германия, след което обаче възпитаниците на Венсан Коле набраха скорост и макар да не впечатляваха толкова, спечелиха следващите сит ри двубоя срещу Литва, Унгария и Босна и Херцеговина, преди да загубят с 82:88 в последния си мач от групата срещу европейския шампион Словения. “Петлите” достигнаха по изключително драматичен начин до четвъртфиналите на ЕвроБаскет 2022, след като записаха обрат над Турция, поваляйки южните ни съседи чрез победа с 87:86 над Турция след продължение.

Италия тръгна убедително на Европейското с категорична победа над Естония с 83:62, след което обаче последваха две поредни грешки за момчетата на Джанмарко Поцеко – поражения с 81:85 от Гърция и със 73:84 от Украйна. Все пак “скуадра адзура” се съвзе в най-важния момент, за да регистрира два последователни успеха за край на груповата фаза над Хърватия и Великобритания, за да продължи към елиминациите. Там тойде и най-големият успех на италианците до момента, след като те елиминираха един от фаворитите за златото – Сърбия, с 94:86.

Франция и Италия се срещнаха два пъти в контроли преди началото на ЕвроБаскет 2022, като и в двата случая “петлите” взеха победата. Тимът на Венсан Коле излъга своя съперник със 78:77 в първия мач в Италия, а след това го разгроми със 100:68 на своя територия.