Полуфиналната фаза на Европейското първенство по баскетбол започва с двубоя между Франция и Полша. Двата отбора ще се борят да си извоюват място в спора за трофея, изправяйки се един срещу друг тази вечер от 18:15 часа българско време в “Мерцедес-Бенц Арена” в Берлин.

“Петлите” се класираха по невероятен начин за полуфиналната фаза на шампионата, след като спечелиха предните си две срещи “на магия”. Първо тимът на Венсан Коле отстрани Турция с 87:86 след продължение, благодарение на два пропуснати наказателни изстрела от страна на Джеди Осман в края на редовното време, а след това французите излъгаха и Италия, когато пък в последните секунди от мача Симоне Фонтекио също се превърна в грешник и не успя да вкара на два пъти от линията. Така Франция успя отново да вкара мача в продължение и да го спечели, класирайки се за 12-и път за полуфиналите на ЕвроБаскет 2022.

Отборът на Полша се възползва от по-лекия си жребий на осминафиналите и въпреки че бе смятан за лек аутсайдер, успя да отстрани тима на Украйна и да си осигури сблъсък с европейския шампион Словения. Всички очакваха Лука Дончич и компания да се забавляват срещу “дружина полска”, само че шоуто в мача принадлежеше на Матеуш Понитка, който стана третият играч с трипъл-дабъл на европейски първенства и изведе  своя тим към сензационна победа с 90:87, за да прати “дружина полска” на полуфиналите. Понитка завърши с 26 точки, 16 борби и 10 асистенции.

Това е първо класиране на полуфиналите на ЕвроБаскет за Полша от 51 години насам, като тимът има само една победа от шестте си полуфинала в своята история. Франция също не е особено успешен отбор, когато трябва да играе за място на големия финал, като балансът на “петлите” на полуфинали е 2-9.