Световният №1 Новак Джокович ще се бори за своята шеста титла от турнира от сериите “Мастърс 1000” в Рим. В спор за трофея сърбинът ще се изправи срещу един от най-постоянните играчи на клей през сезона – Стефанос Циципас. Сблъсъкът между двамата на централния корт в италианската столица започва днес от 17:00 часа.

Джокович осезаемо вдигна нивото на любимия си турнир на червено от календара и без особени проблеми стигна до финала за трета поредна година. Носителят на 20 титли от “Големия шлем” не загуби сет по пътя към битката за трофея, като елиминира последователно Аслан Карацев, Стан Вавринка, Феликс Оже-Алиасим и Каспер Рууд, като победата над последния бе по-специална за Джокович, тъй като тя беше под №1000 във великата му кариера. Това е 11-и финал в Рим за Ноле, като балансът му на последната стъпка преди титлата е 5 победи и 6 загуби. Четири от пораженията са дошли от Рафаел Надал, така че той е доста успешен срещу останалите си противници.

Стефанос Циципас извървя много труден път към финала, след като първо трябваше да спасява два мачбола срещу Григор Димитров, а след това се нуждаеше от обрати срещу Карен Хачанов и Александър Зверев. Единственият по-лесен мач на гърка на турнира бе на четвъртфиналите срещу Яник Синер, където Циципас се наложи със 7:6(5), 6:2. Първата ракета на Гърция обаче е изключително постоянен в изявите си на клей кортовете, като активът му през протичащия в момента сезон на червено е 14 победи и 2 загуби – двете поражения дойдоха срещу Карлос Алкарас и Александър Зверев. Циципас ще направи своя дебют на финала в Рим, след като в предишните си четири участия най-доброто му постижение бе полуфинал през 2018-а.

Джокович и Циципас са се изправяли общо 8 пъти в професионалния тур до момента, като сърбинът има предимство с 6 победи на сметката си над своя съперник, докато гръцкият представител е с 2. Специално на клей Ноле все още няма поражение от Циципас и го е побеждавал четири пъти на тази настилка досега. Двамата обаче правиха изключително здрави сблъсъци на червено – на “Ролан Гарос” през 2020-а, когато Джокович победи с 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1 и година по-късно на същия турнир, когато Ноле отново показа характер и постигна обрат след 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Двамата се срещнаха и на турнира в Рим миналата година, когато сърбинът елиминира своя опонент на четвъртфиналите след нов обрат – 4:6, 7:5, 7:5.