Отборите на Рилски спортист и Балкан се изправят отново един срещу друг, само 48 часа след първата битка между двата тима от финалната серия на мъжкото баскетболно първенство. Съперниците за титлата излизат на паркета в зала “Арена Самоков” тази вечер от 19:00 часа, за да определят победителя от мач №2. Общият резултат в серията е 1-0 победи в полза на самоковци, които имат шанс да увеличат преднината си и да притиснат ботевградчани до стената преди третия двубой в Ботевград.

Рилски спечели първия сблъсък в четвъртък със 78:69, като двубоят бе изключително равностоен през по-голямата част от времето. Двата тима бяха подвластни на напрежението през първите 20 минути игра, в които ниската резултатност и честите грешки от двете страни бяха акцент в срещата. В третата четвърт обаче съперниците за златото излязоха преобразени и си вкараха общо 10 тройки за частта, като половината от тях бяха реализирани от героя за победата на Рилецо Павлин Иванов.

Гардът наниза 15 от своите 22 точки в третия период, за да донесе нужната увереност на своя тим. Освен с 22-те си точки, 29-годишният стрелец се отчете и с втория най-висок +/- в състава на Рилски с +11, нареждайки се веднага след капитана Златин Георгиев, който помогна на своя отбор да надвкара опонента с 13 точки, докато бе на паркета. В два от последните си три мача в плейофите Павлин Иванов прескача границата от 20 отбелязани точки, след като в двубой №2 от полуфиналната серия със Спартак Плевен наниза върховите си за сезона 25 точки.

Балкан ще се нуждае от далеч по-добри изяви на двамата си основни пойнт гардове в състава – Амад Рори и Станимир Маринов, които вкараха общо 12 точки при 3/13 стрелба от игра. Рори, който в последните си шест мача от плейофите взимаше поне по 11 стрелби от игра, бе удържан до едва 6 опитани изстрела за 37-те си минути на паркета. Маринов също не можа да влезе добре в двубоя, като той се отчете със само 2 точки при 1/7 стрелба от игра и +/- от -11 за 19-те си минути на терена.

В мач №1 Рилски записа петата си поредна победа над Балкан на свой терен, като последното домакинско поражение на тима от този съперник се случи в началото на 2021-ва след 71:76 в редовния сезон.