Айнтрахт (Франкфурт) и Глазгоу Рейнджърс излизат един срещу друг на “Рамон Санчес Писхуан” в Севиля в тазгодишния финал в Лига Европа. Сблъсъкът за първия от трите трофея в европейските клубни турнири е в сряда, 18 май, от 22:00 часа.

Айнтрахт влиза във финала със самочувствието на отбор, който все още няма загуба в Лига Европа през този сезон. Нито Бетис, нито Уест Хам, нито дори Барселона успяха да нанесат поражение на тима на Оливер Гласнер. В актуалния формат на Лига Европа “орлите” до момента бяха стигали само веднъж до полуфинал. Това се случи през сезон 2018/19, когато Айнтрахт бе елиминиран от Челси, който впоследствие вдигна трофея. Тимът от Франкфурт обаче има един европейски триумф и той е през 1980 година, когато вдига Купата на УЕФА. Мачът срещу Рейнджърс пък е общо трети европейки финал за Айнтрахт. Както стана дума, тимът на Гласнер няма загуба в 12 мача в Лига Европа през този сезон. На полуфиналите “орлите” победиха с 2:1 Уест Хам в Лондон, а след това направиха 1:1 в реванша във Франкфурт. Единственото попадение в реванша бе дело на Рафаел Сантос Боре в 26-ата минута, но то се оказа достатъчно за поредния триумф и класирането на отбора. В последния кръг на Бундеслигата Майнц и Айнтрахт завършиха 2:2. Финалистът в Лига Европа водеше с 2:1 на почивката, въпреки че Ингвартсен откри резултата в десетата минута. Тута и Боре се разписаха за обрата. В началото на второто полувреме Ингвартсен отбеляза втория си гол в мача.  Айнтрахт завърши на разочароващото 11-о място в крайното класиране.

До момента само два отбора са печелили Лига Европа без нито една загуба в хода на целия сезон. Това са Челси и Виляреал през миналия сезон.

Рейнджърс не е печелил европейски клубен турнир от 1972-ра, а сега има шанс да отбележи 150-ата годишнина от създаването си с втори европейски трофей. Тимът на Джовани Ван Бронкхорст вече елиминира два германски отбора по пътя си към финала – Борусия (Дортмунд) и РБ Лайпциг. На полуфиналите Рейнджърс се справи именно с “червените бикове”, които победи с общ резултат 3:2. За разлика от Айнтрахт, “Джърс” вече имат пет загуби в Лига Европа през този сезон.  Тимът на Бронкхорст загуби битката за титлата в шотландската Висша лига от Селтик, но през следващия уикенд има още един финал. Той е за Купата на Шотландия срещу Хартс.