Манчестър Сити приема Ливърпул днес в едно от най-интересните дербита в Англия. Двубоят е първи по програма във Висшата лига след прекъсването за националните отбори и стартира в 14:30 часа българско време на “Етихад”.

Домакините излизат като фаворити в срещата, предвид формата на двата отбора. “Небесносините” заемат второто място във временното класиране на 8 точки от лидера Арсенал, но и с мач по-малко. С други думи казано, “гражданите” трябва да преследват задължителни три точки, особено във важен мач като този, ако искат да продължат борбата за първото място и да преследват “артилеристите”. Момчетата на Джосеп Гуардиола бяха в доста добра серия преди паузата, като постигнаха шест поредни победи, в които вкараха 23 гола и допуснаха само един.

Лошата новина за “гражданите” е, че острието им в нападение Ерлинг Холанд най-вероятно няма да бъде на разположение за днешния двубой. Норвежецът пропусна мачовете на националния си отбор заради контузия, а освен това не взе участие и в последните тренировки на Сити. Така по всичко изглежда, че най-резултатният играч във Висшата лига ще бъде извън сметките на Гуардиола. Холанд има 28 гола в 26 мача в елита на Англия, като освен това е направил и 5 асистенции.

Ливърпул от своя страна води битка за класиране в топ 4. Към момента “червените” са на 6-ото място с 42 точки, на 5 зад петия Нюкасъл и на 7 зад четвъртия Тотнъм. Тежката програма за отборът на Юрген Клоп тепърва стартира, като след гостуването на Ман Сити има визита на “Стамфорд Бридж” на Челси, а след това приема лидера Арсенал. Тези три мача може да се окажат от ключово значение за Ливърпул.

Иначе днешният двубой ще бъде четвърта среща между Ман Сити и мърсисайдци през този сезон. “Червените” спечелиха два от тях, след като триумфираха във финала за “Къмюнити Шийлд” и в първата среща за първенството. През декември обаче манчестърци спечелиха с 3:2 1/8-финалите на Купата на лигата.