Двете победи в първите два мача не само гарантираха на Нидерландия участие на осминафиналите на Евро 2020, но и осигуриха на тима първото място в група “С”. Довечера “лалетата” посрещат на “Йохан Кройф Арена” дебютанта Северна Македония, който записа две загуби и няма шансове да продължи в следващата фаза. Напълно логично е да очакваме открит мач с много положения, а най-вероятно и двамата треньори ще дадат шанс за изява на част от футболистите, които до момента по-рядко се появяваха в игра.

Без да са считани за един от фаворитите в турнира, нидерландците стартираха повече от убедително. В откриващия си двубой момчетата на Франк де Бур надвиха Украйна с 3:2, а след това доминираха и срещу Австрия – 2:0. “Оранжевите” радват окото с динамиката в играта си и стремежа постоянно да държат съперника под напрежение. Десният халф-бек Дензъл Дъмфрис се разписа и двата мача, като безспорно е едно от откритията на шампионата. Срещу Северна Македония, и то пред своя публика, Нидерландия едва ли ще изневери на стила си и ще се опита да приключи груповата фаза с пълен актив от 9 точки. Гостите също ще играят без напрежение. Пораженията срещу Австрия и Украйна означават, че дори днес да поднесат сензация, северномакедонците отново няма да успеят да завършат поне трети в крайното класиране и да се надяват на щастлива развръзка в другите групи, която да ги прати на осминафиналите. Мнозина предричаха, че отборът на Игор Ангеловски може изобщо да не отбележи гол на първенството, но всъщност Горан Пандев и компания демонстрират приятен футбол и не се притесняват да се надиграват със съперниците си.

Срещу Австрия Дейли Блинд получи контузия и беше заменен от Нейтън Аке, който вероятно ще получи титулярно място довечера. Стефан де Фрай и възстановеният Матайс де Лихт ще са другите двама в защитната линия на “лалетата”. В средата на терена се очаква да започне 19-годишният Райън Гравенберх, а почивка ще получи Мартен де Роон, който е застрашен да пропусне осминафинала, ако получи жълт картон. Промяна ще има и на върха на атаката, където Люк де Йонг ще бъде предочетен пред Ваут Вегхорст. За Северна Македония от първата минута ще започнат Стефан Спировски и Бобан Николов, които се появиха като резерви срещу Украйна и се включиха силно. Пандев ще води атаката в последния си мач за националния отбор, подкрепян от Елиф Елмас и Елджан Алиоски. В средата на терена ще действат Ариян Адеми и Енес Барди.

Двата отбора са се срещали 4 пъти в световни квалификации, като балансът е 2 победи за Нидерландия и 2 равенства. Последният мач помежду им датира от 2009 година, когато “лалетата” постигнаха разгромен успех с 4:0 в Амстердам.