Арсенал приема Манчестър Юнайтед на “Емиратс” в голямото дерби от новогодишната програма на Премиър лийг. Двубоят, който е от 21-вия кръг, е от голяма важност за всеки един от отборите, Срещата стартира в 22:00 часа.

От гледна точка на резултатите формата на Арсенал е катастрофална. Тимът е в серия от пет поредни мача без успех, а в последните си 15 срещи във всички турнири има само една победа. Въпреки че не постигна резултати и взе само една точка, Арсенал се представя доста по-добре след назначението на Микел Артета. Лондончани записа равенство 1:1 като гост на Борнемут в първия мач на испанеца начело на отбора. След това “топчиите” започнаха много силно в дербито срещу Челси на “Емиратс” и поведоха с гол на Пиер-Емрик Обамеянг в 13-ата минута. През второто полувреме обаче тимът отпадна физически и не успя да задържи преднината си. Ключова роля за обрата от 1:0 до 1:2 изиграха реферът и вратарят на “топчиите” Бернд Лено. В 76-ата арбитърът Крейг Поулсън спести втори жълт картон на Жоржиньо за задържане в центъра на терена, а седем минути по-късно точно той изравни резултата след гаф на германския страж. В 87-ата Тами Ейбрахам вкара второто попадение за “сините”. Арсенал няма победа вече в седем поредни мача на своя стадион, като последните четири от тях завършиха със загуби.

Манчестър Юнайтед подобри представянето в последно време, макар че постоянството си остава големият проблем. Отборът не е постигал три поредни победи в първенството вече повече от година. В момента “червените дяволи” с в серия от два поредни успеха, след като бяха надиграни последователно Нюкасъл (4:1) и Бърнли (0:2). Преди тези две срещи обаче Юнайтед се провали срещу Уотфорд, който в онзи момент заемаше последно място, и загуби с 0:2. В последните шест мача само Ливърпул обаче спечели повече точки от Манчестър Юнайтед. Този период, изпълнен с грешки на конкурентите, доближи Юнайтед на четири точки от четвъртото място. Началото на 2020  е доста трудно за отбора, защото предстои поредица от тежки мачове срещу Уулвърхамптън, Манчестър Сити, Ливърпул и Челси. Точно в мачовете срещу големите отбори Манчестър Юнайтед обаче показва най-доброто от себе си. Тимът на Солскяер победи Манчестър Сити, Тотнъм, Челси и Лестър и бе единственият отбор, взел точки от лидера Ливърпул.

През септември двата отбора направиха 1:1 на “Олд Трафорд”.

Калъм Чембърс получи контузия в дербито с Челси и вероятно отново ще бъде дълго време извън строя. Дани Себайос, Габриел Мартинели, Роб Холдинг и Ектор Белерин са близо до завръщане и тяхното състояние ще бъде преценено непосредствено преди двубоя. Ситуацията с Гранит Джака също не е много ясна. Бившият капитан пропусна дербито заради вирус, но бъдещето му на “Емиратс” по принцип е съмнително, като се говори, че той вече се е разбрал с Херта за трансфер през януари. Скот Мактоминей, Маркос Рохо, Ерик Байи и Фосу-Менса са контузени в Манчестър Юнайтед. Пол Погба може би най-сетне ще започне като титуляр, след като два пъти влизаше като резерва, а срещу Бърнли изобщо не игра. Маркъс Рашфорд и Антони Марсиал отново ще водят атака на “червените дяволи”.

Bwin оценява шансовете за победа на Арсенал с 2.70. Срещу 2.50 за пълен успех на Манчестър Юнайтед. Коефициентът за “хикс” е 3.60.