Мъжкият национален отбор на България по баскетбол ще се опита да направи нова успешна крачка в груповата фаза на предварителните квалификации за Европейското първенство през 2025-а. Тимът на Росен Барчовски приема състава на Румъния тази вечер от 19:00 часа, като двубоят ще се проведе в зала “Арена Самоков”. Това е последният тест за българския отбор преди началото на ЕвроБаскет 2022, който започва следващата седмица.

“Лъвовете” вече изковаха един успех на сметката си, след като преди три дни не оставиха шансове на Кипър и надделяха категорично с 88:55 в първия си мач от предквалификациите. По този начин трикольорите излязоха на първо място в своята група “F”, оставяйки зад себе си съответно Португалия, Румъния и Кипър.

Селекционерът на България Росен Барчовски е направил четири промени в групата си за мача с Румъния. Плеймейкърът Дий Бост се завръща на паркета за сметка на другия натурализиран състезател Дейвид Кравиш, който няма да се появи в игра тази вечер. Талантливият Константин Костадинов също ще получи шанс да запише минути срещу румънците тази вечер, като същото се отнася и за Венцислав Петков и Андрей Иванов. Освен Кравиш, Васил Бачев, Александър Янев и Алекс Симеонов са останалите трима, които няма да се появят на терена срещу северните ни съседи тази вечер.

В мача срещу Кипър българският тим се нуждаеше от известно време, за да напипа правилния ритъм. Момчетата на Барчовски изпитваха леки колебания както в първата четвърт, така и в началото на втората, но все пак записаха убедителен край на първото полувреме, за да се изстрелят напред с двуцифрена преднина и да я задържат до финалната сирена. Звездата на “лъвовете” Александър Везенков отново се превърна в големия лидер на тима със своите 24 точки и 8 борби, докато Дейвид Кравиш отново впечатли с изявите си, реализирайки 11 точки за 13-те си минути, прекарани на паркета.

Отборът на Румъния не успя да направи победоносен старт на участието си в предквалификациите, след като загуби в първия си мач срещу Португалия с 59:75 в Плоещ. Възпитаниците на Драган Петричевич бяха догонващи в резултата през цялото време, като в средата на първата четвърт успяха да съкратят двуцифрен дефицит и да намалят разликата до две точки, преди португалският тим да вземе нещата в свои ръце и да си отвори нов убедителен аванс през второто полувреме. Най-резултатни за тима на Румъния бяха натурализираният американец Патрик Ричард и 213-сантиметровият център Алекс Ола с по 13 точки, докато лекото крило Богдан Никулеску реализира още 11 точки. Тримата бяха натоварени с най-много функции в офанзивен план, като Ричард взе 10 стрелби, а останалите двама стреляха по 8 пъти.