Бърнли приема Нюкасъл на “Търф Моор” в двубой, в който трябва да гарантира спасението си. С точката, която спечели преди няколко дни срещу Астън Вила, отборът се измъкна от зоната на изпадащите благодарение на доста по-добрата си голова разлика от Лийдс. В последния кръг Бърнли трябва да запише същия или по-добър резултат от този, който постигнат йоркширци в тяхното гостуване на Брентфорд. Така Бърнли със сигурност ще остане в Премиър лийг и през следващия сезон. Всички мачове от последния кръг на Висшата лига са в неделя, 22 май, от 18:00 часа.

Бърнли не успя да спечели гостуването си на Астън Вила в отложен мач от 18-ия кръг на Премиър лийг, но и равенството 1:1 бе добър резултат за тима на Майк Джаксън, който отчаяно се бори за оцеляването си. На “Вила Парк” домакините имаха сериозно надмощие в притежанието на топката, но Ашли Барнс откри от дузпа за Бърнли в самия край на първото полувреме. Още в 48-ата минута Емилиано Буендия изравни, но гостите не допуснаха да се стигне до пълен обрат и държат съдбата си в свои ръце. Сега победата над Нюкасъл ще означава, че Бърнли се е спасил. Ако Лийдс загуби от Брентфорд, тимът на Майк Джаксън също със сигурност остава в елита, без значение както ще направи срещу “свраките”.

От началото на 2022 година тимът на Еди Хау вече спечели повече мачове, отколкото през 2020-а и 2021-ва взети заедно. Ако утре Нюкасъл спечели, Брайтън загуби, а Брентфорд не победи, “свраките” дори ще завършат в първата половина на таблицата, което изглеждаше немислимо, когато Нюкасъл бе в зоната на изпадащите. Нюкасъл спечели пет от последните си седем мача, като само Ливърпул и Манчестър Сити победиха отбора в този период. Единственият успех като гост на тима на Еди Хау от десети март насам обаче бе срещу последния в класирането Норич. В миналия кръг Нюкасъл разби надеждите на Арсенал за  Шампионската лига и го победи по доста категоричен начин с 2:0. Попаденията бяха дело на Бен Уайт, който си отбеляза автогол в 56-ата минута, и Бруно Гимараеш 85-ата минута.