Ливърпул и Челси излизат един срещу друг на “Уембли” във втория финал през този сезон, в който двата отбора се срещат в директен спор за едно от вътрешните отличия в Англия. Мърсисаайдци спечелиха с дузпи финала за Купата на лигата през февруари. Сега Ливърпул и Челси се сблъскват и в 141-вия финал за ФА Къп. Двубоят е в събота, 14 май, от 18:45.

Ливърпул продължава битката на всички фронтове. Въпреки че титлата вече се поотдалечи от мърсисадйци, след като Манчестър Сити води с три точки и по-добра голова разлика два кръг преди края на Премиър лийг, тимът на Юрген Клоп все още има реална възможност да завърши сезон с три трофея. При германеца Ливърпул никога не бе преминавал петия кръг на турнира за ФА Къп. До момента “червените” подценяваха надпреварата, но през този сезон не е така. По пътя си към финала мърсисайдци отстраниха Шрюсбъри Таун, Кардиф Сити, Норич, Нотингам Форест и големия си съперник от последните години Манчестър Сити. Отборът е в серия от 15 поредни мача без загуба във всички турнири. В последния си двубой  Ливърпул направи обрат в резултата и успя да се наложи с 2:1 над Астън Вила като гост в отложен мач от 33-тия кръг на Премиър лийг. Дъглас Луис даде аванс на Вила в резултата с гол в третата минута. Още в шестата минута Жоел Матип изравни, а в 65-ата Садио Мане реализира победното попадение за мърсисайдци.

Челси загуби на финалите на ФА Къп в две поредни години. Първо Арсенал победи лондонския си съперник през 2020-а, а през миналия сезон Лестър спечели след страхотен гол на Юри Тилеманс. Сега обаче двубоят с Ливърпул е единственият шанс тимът на Томас Тухел да спечели нещо през този толкова труден за клуба сезон. Честърфийлд, Плимут Аргайл, Лутън Таун, Мидълзбро и Кристъл Палас бяха елиминирани от Челси в турнира до момента. Преди няколко дни “сините от Лондон” прекъснаха серия от три поредни мача без победа, след като разбихаа с 3:0 Лийдс на “Елънд Роуд”. Головете вкараха Мейсън Маунт в 4-рата минута, Кристиан Пулишич в 55-ата и Ромелу Лукаку в 83-тата, а в средата на първото полувреме Даниел Джеймс получи червен картон и това до голяма степен предопредели изхода на мача. Домакините останаха в зоната на изпадащите и са с все по-малки шансове да се спасят. Челси още няма гарантирано място в топ 4, но е с преднина от 4 точки пред Арсенал и 5 пред Тотнъм.