Лидерът във временното класиране на Примейра лига Спортинг Лисабон приема Бенфика, който заема трето място, в голямото дерби на върха в Португалия. Разликата между двата отбора е шест точки, като до голяма степен с този мач Бенфика или ще се завърне в битката, или по-скоро ще отпадне от сметките за първото място. Срещата стартира в 23:30 часа българско време.

Спортинг влиза в този мач след три поредни победи. Серията започна с много важна победа с 2:1 над Порто на полуфиналите на турнира за Купата на лигата. Тя дойде след обрат с два късни гола на Джоване Кабрал. Няколко дни след това Спортинг надделя с 1:0 над Брага на финала и спечели Купата на португалската футболна лига. Единственият гол в мача реализира Педро Поро в 41-вата минута. Още в 33-тата от скамейките с червени картони бяха изгонени старши треньорите на двата тима – Рубен Аморим и Карлош Карвахал. В 7-ата минута на добавеното време на мача изгонен беше и футболистът на Спортинг Педро Гонсалвеш. Последва рутинен успех като гост над Боавишта в първенството. “Лъвовете” имат аванс от четири точки пред Порто и са се устремили към първа шампионска титла от 2002 година.

Бенфика записа две поредни равенства в първенството, с които се отдалечи от спортинг. Първото от тях бе в друго голямо дерби – срещу Порто. То бе последвано от реми с Насионал. Междувременно Бенфика отстъпи на Брага на полуфиналите на турнира за Купата на лигата. Все пак тази серия от три мача без победа бе прекъсната в двубоя срещу Белененсеш от 1/4-финалите на Купата на Португалия. Последният успех в първенството бе над Тондела на 8 януари.

През миналия сезон Бенфика записа дубъл над Спортинг. Коефициентите в bwin са изравнени – 2.60 за “единица” срещу 2.65 за успех на гостите. Равенството е оценено с 3.50.